Wszystko o rudzielcach

Home / Czas na książkę / Wszystko o rudzielcach

Książki popularnonaukowe może nie cieszą się olbrzymią sympatią, jednak nie można powiedzieć, że nie są nam potrzebne. W szczególności, jeżeli patrzymy na nie przez pryzmat naukowy. Dzięki nim możemy dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, które możemy wykorzystać w przyszłości, np. odnośnie swojego zdrowia. Może nie wszystkie będą nas interesować, jednak czasem warto znaleźć coś dla siebie, co na pewno przyciągnie naszą uwagę. Osoby zafascynowane pewnymi odmiennościami w naszym życiu mogą sięgnąć po książkę pt.”Rudzi“. Jej autorką jest Jacky Colliss Harvey.

Rudy kolor włosów

Patrząc dookoła siebie na pewno zauważymy, że wśród nas nie ma wielu rudych osób. Blondyni, brunetki, szatyni, czarny kolor włosów zdecydowanie przeważają w naszym społeczeństwie – niezależnie od tego, gdzie będziemy patrzeć. Rudy kolor włosów jest ogromną rzadkością. Jeżeli występuje, to bezbłędnie można go rozpoznać z daleka. tak, są osoby, które decydują się na farbowanie włosów na taki kolor, jednak książka skupia się w dużej mierze na naturalnym kolorze rudym w różnych odcieniach. Dlaczego akurat rudy kolor włosów? Ponieważ jest on traktowany przez nas jako odmienność. Jacky Colliss Harvey postanowiła przyjrzeć się więc tej odmienności, aby w końcu raz na zawsze rozprawić się z pewnymi mitami a niektóre fakty chcąc potwierdzić. Może komuś takie studium popularnonaukowe może wydawać się nudne. Jednak to tylko pozory. Wystarczy tylko starannie przyjrzeć się treści, która nie raz może nas zadziwić. Autorka wzięła pod uwagę aspekt naukowy, historyczny, artystyczny i kulturowy.

Rudy = odmienność

Należą się brawa dla autorki, że zechciała poświęcić swój czas, aby w książce “Rudzi” tak dokładnie opisać to zjawisko. Zarówno w czasach poprzednich, jak również obecnych rudość nadal traktowana jest jako wielki fenomen. Dlaczego? Tego dowiemy się z książki. Na tym jednak nie koniec. Autorka pozwoliła dokonać sobie również swoistego grupowania osób rudych na kobiety oraz mężczyzn, na osoby młode i dojrzałe, na te pochodzące z zachodu, wschodu, północy oraz południa. Trzeba powiedzieć, że rudy kolor włosów to dziedzictwo genetyczne, pewne uwarunkowania, które nie są jednak skłonne do objawienia się w każdym pokoleniu. Nie każdy może stać się posiadaczem rudych włosów ułożonych w misterną fryzurę. Dlaczego tak się dzieje? Tego dowiemy się już z książki. Całkiem możliwe, że po taką książkę sięgną osoby związane z genetyką człowieka, rude osoby oraz …fryzjerzy, którym również zdarza się pracować na takich włosach. Warto poznać wiele wspaniałych ciekawostek odnoszących się do rudego koloru włosów.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com