Kilka słów o ogrodach

Home / Czas na książkę / Kilka słów o ogrodach

Wiosna to jedna z najpiękniejszych chwil na świecie. Wszystko budzi się na nowo do życia pokazując swoje najpiękniejsze oblicze. Chyba tylko lato, kiedy mamy dużo wolnego czasu jest w stanie konkurować z przyrodą budzącą się do życia. Przy okazji nadejścia wiosny wiele osób szykuje się do wykonywania prac ogrodowych. Ogród, gdzie zielenią się piękne rośliny będzie bardzo przyjemną oazą, gdzie zawsze chętnie będziemy przebywać. Uprawa ogrodu nie jest łatwą sprawą – nawet, jeżeli mamy tam tylko trawę. W takim razie przyda nam się fachowa książka. W 2020 roku na rynku ukazała się “Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie”. Jej autorką jest Anne-France Dautheville.

Tajemna wiedza o ogrodzie

Autorka stworzyła naprawdę bardzo inspirującą książkę, gdzie znajdziemy mnóstwo porad z jakich możemy skorzystać uprawiając własny ogród. Jednak nie jest to zwykły poradnik. Zahacza on również o historię botaniki. Jednak czytelnik nie musi się bać, że będzie tu zanudzany faktami historycznymi i data z odległej przeszłości. Wręcz przeciwnie. Anne-France Dautheville wykorzystała swój ogromny zasób wiedzy, aby przywołać nam fakty, które na pewno nas zaciekawią związane z dawnymi wierzeniami ludzi. Czy Ewa tak naprawdę w rajskim ogrodzie zjadła jabłko? A może było to coś zupełnie innego? Warto dowiedzieć się również jak wyglądały pierwsze ogrody założone przez ludzi. Dlaczego starożytni Grecy zakładali wieńce z mięty? Kto mógł je nosić? Czy były one zaszczytem, czy tez wręcz przeciwnie? Na pewno z wielką przyjemnością wejdziemy do świata botaniki stworzonego w tej książce, jeżeli uprawa ogrodu jest naszą prawdziwą pasją.

Botaniczne zagadnienia

Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie” opowiada również o innych mitycznych zagadnieniach z których nie zdajemy sobie tak naprawdę często sprawy. Do tego dowiemy się również jakim roślinom przypisywano poszczególne funkcje. Na czym opierała się wiedza starożytnych ludzi? Na testowaniu. Dzisiaj mamy dostęp do nauki i różnorakich urządzeń, dzięki czemu nasza wiedza odnośnie roślin jest o wiele większa. Warto jednak dowiedzieć się co nieco od ludzi z poprzednich wieków. Autorka przekazuje swoim czytelnikom wiele różnorakich porad odnośnie tego, czy np. warto dopuszczać ropuchy do swoich grządek? Jakie owoce można zbierać niedojrzałe? Ile w ziemi może spoczywać ziarenko maku zanim na dobre wykiełkuje? Ogrodnicy, którzy mają już odpowiednią wiedzę w tej pracy na pewno bardzo mile zaskoczą się faktami, jakie autorka książki przekazuje swoim czytelnikom. Wiele porad można zastosować w swoim własnym ogrodzie.

Background obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com